Üyelik Girişi
Atatürk Köşesi

         

Okumak İster Misiniz?

    

Kitap Okuma Formu

       

Mucitler ve İcatlar

     

Takvim
Saat
Site Haritası

4+4+4 İLE ÖĞRETMENLERİN OKULLARI DEĞİŞEBİLECEK...............

 

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN , BU ÜLKE İÇİN HER ŞEYİN HAYIRLISI DİYORUM
ÇÜNKÜ BEN DAHA FAZLA YORUM YAPAMIYORUM !!!‎50 bin civarında Sınıf öğretmenin norm kadro fazlası olmakla karşı karşıya. Şu anda 8 sınıflı eğitim veren bir ilköğretim okulu İkinci kademe okul olarak tahsis edildiğinde bu okuldaki sınıf öğretmenlerinin görev yerleri ve okuldaki branş öğretmenlerinin görev yerleri değişecek.Buna bağlı olarak da öğrencilerin eğitim öğretim gördükleri okul binaları da değişecek.

Sınıf Öğretmenlerimizi Zor Günler Bekliyor !!

TBMM Milli Eğitim Komisyonunda 4+4+4 eğitim sisteminin yasa haline getirilmesi çalışmaları konunun taraflarıyla, özellikle öğretmenlerle müzakere edilmemiştir. Bu taslağa daha çok öğrenciler açısından yaklaşılmakta, öğretmen ayağı ihmal edilmektedir. Özellikle sınıf öğretmenlerini etkileyecek olan bu değişikliğe daha geniş bir açıdan bakmak gerekirse:

1) Bakanlığın okul öncesi eğitimden taviz vermesi yıllardır bu yolda verilen emeğin tek çırpıda göz ardı edilmesine sebep olacaktır.

2) 7 -12 yaşları arasında somut zeka döneminde olan çocuklarımızın, soyut zeka dönemine geçiş sağlaması beklenmeden, 4. sınıftan sonra (10 yaşında) meslek liselerine geçiş yapmaları, yeni bir okul ve yeni bir ortama sokulması istenebilecek. Bu durum ise çocuklarımızda pedogojik-psikolojik gelişimleri açısından sorun yaratacaktır.

3) İlk 4 yıl olarak planlanan ve bu sınıfları ilköğretim birinci kademe sınıf öğretmenleri, ikinci 4 yılı ise branş öğretmenlerinin derslere gireceği şekilde yapılacak bir düzenleme öncelikle 52 bin civarında sınıf öğretmenini kendi okullarında norm kadro fazlası öğretmen durumuna düşürecektir.

4 ) Doğu ve Güney Doğu Anadolu'da sınıf öğretmenliği yapan zorunlu hizmet affı ile birlikte il dışı tayini olma sıkıntısı çeken sınıf öğretmenlerimize bir darbe de 4+4+4'lük sistemle ile indirilecektir. 4+4+4'lük sistem ile birlikte 9-10 yıldır batı illerine il dışı tayini olmayı bekleyen sınıf öğretmenlerimizin, il dışı tayin olma yılını 15-20 yıla çıkararak mutsuz öğretmen politikasına devam edilecektir.

5) Özellikle batı İllerinde norm fazlası durumuna düşen sınıf öğretmenlerin başka illere tayin edilmesi gündeme gelecektir.

6) Sınıf öğretmenlerimiz 4 ve 5. sınıfların branş derslerine girdikleri için kendilerini sürekli yenilemek ve geliştirmek mecburiyetindedirler. Ancak; 4+4+4 'lük sisteme geçilir ise sınıf öğretmeliği daha da sığlaştırılarak, dar bir kalıba sokulmuş olunacaktır.

7) Eğitim camiasında 300 binden fazla sınıf öğretmeni çalışanı vardır ancak, sınıf öğretmenlerin çalışma hayatı ve koşulları onların fikri alınmadan değiştirilmeye çalışılıyor. Bileşenleri yok sayarak, karar mekanizması dışında bırakarak alınacak kararların başarıya ulaşması beklenemez.

Sonuç olarak; 1+ 5 +3+4 sitemi 4+4+4 sisteminden daha iyi olacağı aşikardır. TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nun ve bakanlığın bu düşüncelerimizi gözden geçirmesi ve eğitimcilerin istekleri doğrultusunda adım atması, görev yapan idareci ve öğretmenleri olduğu kadar velileri de rahatlatacaktır. Hiçbir yenilik “ben yaptım oldu” mantığıyla başarılamaz.

Fatih Kaya
 


Yorum Yaz - Arşiv   21955 kez okundu

Yorumlar

4+4+4     02/05/2012 19:59

bence 1+5+3+4 sistemi daha doğru .diğerinin hiçbir anlamı yok.herkesi mağdur duruma sokuyorlar.Yada şu anki sistem devam etsin.
Misafir - alper

4+4+     02/05/2012 19:23

İyi günler. bi sorum olacaktı size . bu sistem gelince lisede sınıf kaç zayıfla geçilecek ? sınıfta kalma ortadan kalkacak mı ? bununla ilgili bir cevap verirseniz sevinirim...
Misafir - Abdullah yücel

     29/03/2012 20:06

Her şeyden önce burası Almanya değil ,Türkiye. Kendi ülkemizin gerçeklerini göz ardı etmemek gerek...
Misafir - Nazım

4+4+4     29/03/2012 10:55

su an almanyaki okul sistemi 4+4+4 ve gayet cocuklar ve aileler memnun.almanya kaldirmak istediginide simdi duydum.35 senedir burdayim okul sistemi bu sekilde devam ediyor.
Misafir - metin arikan

     16/03/2012 22:28

sayın önder, sanırım siz de kendi derdinize düşmüşsünüz. galiba kendi işinizin patronusunuz. Emeğinin karşılığını zaten alamayan öğretmenin bir de farklı şekillerde , istem dışı görevlendirileceğini düşünürseniz, çocuklara ne kadar faydalı olacağını bilemem. ve daha pek çok konu. merak etmeyim pek çok öğretmen önce kendini düşünmez. zaten gelindiği noktaya bakılırsa ...
Misafir - CUMHURİYET

     14/03/2012 14:45

Cok yanlis bir adim.cocuklarin siyasi malzeme yapilmamasi gerekir.
Misafir - kemal

     14/03/2012 14:34

Herkes kendi derdine dusmus.Burada temel soru cocuklarimiza getirisi goturusu nedir olmali ogretmenlerin norm kaddro fazlasi durumuna dusmesi degil.
Misafir - onder

     13/03/2012 01:00

hocam teşşekkürler konuyu çok iyi açıklamış ve özetlemişsiniz
Misafir - veysel

4+4+4     12/03/2012 22:45

Öncelikle çok önemli bir noktayı ifade etmek isterim.4+4+4 sisteminin hayata geçirilmesini istiyoruz.Ancak ilköğretim 1.kademede bu durumda birçok öğretmen boşta kalmış olacak.İlköğretim ikinci kademede yani ortaokul kısmında bir çok branş öğretmeni ihtiyacı olacak.Bu dengenin yerine oturabilmesi için anahtar öğretmenler zamanında .Fen-Edb.fakültesi ve farklı branşlardan sınıf öğretmenliğine atanmış öğretmenler. Onlardan isteğe bağlı olarak bir kısım öğretmen ortaokul kısmına aktarılabilir.Böylece herkes kendi branşında çalışmış olur.
Misafir - hatice

4+4+4     09/03/2012 18:04

ben sınıf aday öğretmeniyim ve bu 4+4+4 davası beni çok etkiledi..son sınıfım ve bende çocuk gelişim dönemlerinden dolayı branşlarımı destekliyorum...1 haftadır kpss çalışamıyorum bu konu yüzünden eğer haksız yere üzerimize geliyorlarsa allah a havale ediyorum bizi bu duruma düşerenleri
Misafir - ayaz

4+4+4+     02/03/2012 16:10

bildiğime göre bu sietemi kulanan birkaç AVRUPA ÜLKESİ bbunu kaldırmak için çabalıyorlar (ALMANYA)....
YAĞIZ EFE KESKİN

YILDIZLARIMIZ'DAN

 
Bence ...
 
  Söylediklerinize dikkat edin;düşüncelere dönüşür... Düşüncelerinize dikkat edin;duygularınıza dönüşür... Duygularınıza dikkat edin;davranışlarınıza dönüşür... Davranışlarınıza dikkat edin;alışkanlıklarınıza dönüşür... Alışkanlıklarınıza dikkat edin;değerlerinize dönüşür... Değerlerinize dikkat edin;karakterinize dönüşür... Karakterinize dikkat edin;kaderinize dönüşür.

      Mahatma Gandhi
 

 

İçimden Gelen:)
Dünyanın 7 Harikası

  

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret77779
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 32° 24°